2008. március 31., hétfő

ÉRDEKES!

Ma nem kimondottan a fogpótlásról írok...

Le merném fogadni, hogy a kedves olvasó nem gondolta volna, hogy a szájüreg az egészségi állapotot tükrözi. A gyulladt vagy sorvadt fogíny, a fogszuvasodás, hiányzó fogak és más fog- és ínybetegségek súlyos egészségkárosodás jelei lehetnek, mint a szívbetegség, a diabétesz, a rák vagy a vitaminhiány. A szájüregi betegségek lehetnek ugyan a nem megfelelő szájápolás következményei, de előfordulhatnak akkor is, ha valaki gondosan ápolja a fogait. Ha a szájüregben valamilyen gyulladás van, minden fogmosással baktériumok kerülnek a vérkeringésbe . Kiderült, hogy a szájüregi rendellenességek pontosabban jelzik a szívbetegséget, mint az olyan ismert kockázati tényezők, mint a „jó” koleszterin alacsony szintje.

2008. március 27., csütörtök

Fogpótlás anyaga

Nézzük meg, hogy milyen anyag kerül a szánkba, mikor fogpótlásra kerül a sor:

1. FÉMEK (FÉMÖTVÖZETEK)

Nemesfém-ötvözetek:
- aranyötvözetek (magas aranytartalommal)
- arany (nagyon nagy tisztaságú: 99,7%)
- arany-platina
- ezüst-palladium

Nem nemesfém-ötvözetek:
- kobalt-króm
- nikkel-króm

Fenti fémek főleg koronák, hidak, fogsorok vázánál használatosak.
- titán (fémallergiás esetekben is használható)
- ötvözetlen titán speciális felületkezeléssel: implantátum­ok alapanyagául szolgál


2. PORCELÁN (KERÁMIA)

- különböző fémek eltakarására (fémkerámia), nagyobb fesztávolságú hidaknál is alkalmazható
- teljes kerámiából készült fémmentes fogpótlás­ok, például: szólókoronák , héj, in-lay
- CAD/CAM-technológia alkalmazása: cirkónium-oxid, alumínium-oxid vázra kerámialeplezés (fémmentes fogpótlás), szóló koronától komplett hídrendszerekig
- porcelánból készült fogak beépítési lehetősége (pl. kivehető fogpótlás­oknál is)


3. MŰANYAGOK

- fogsor­ok alapjául szolgáló műanyagok
- koronák, hidak, in-lay-ek alapjául illetve leplezésére

2008. február 19., kedd

Fogpótlások típusai

1. RÖGZÍTETT (FIX) FOGPÓTLÁS­OK

  • in-lay
  • héj
  • korona
  • híd

Az orvos által előkészített fog(ak)ra a fogtechnikus elkészíti a megfelelő fogpótlás­t, amit a fogorvos beragaszt a szájba.


2. KIVEHETŐ FOGPÓTLÁS­OK

  • részleges (immediát) műanyag fogsor
  • részleges fémlemezes fogsor

Saját (koronázott vagy híddal ellátott) fogakhoz rugalmas vagy merev kapcsokkal rögzülő, de kivehető fogpótlás.

  • teljes műanyag fogsor
  • teljes fémlemezes fogsor

Teljes fogatlan állcsont esetén a száj anatómiai lehetőségeit kihasználva rögzülő, de kivehető fogpótlás.

Ideiglenes fogsor­nak a végleges fogpótlás elkészültéig viselt fogsor­t nevezzük, amelynek számos előnye ismert: gyorsítja a sebgyógyulást, lerövídíti a megszokási időt, esztétikus.

Részleges lemezes fogpótlás esetén a szájban még található fog, ami nagymértékben megnöveli a fogpótlás stabilitását. A fogpótlás­ok anyaga fém és műanyag kombinációja, ezért fémlemezes fogpótlás­oknak nevezi őket a szakirodalom. Előnyük, hogy a fogpótlás vékony, az alaplemez mérete csükkenthető, ezért a megszokási idő jelentősen lerövidül, ezen kívül kevésbé zavarja az ízérzékelést.

Teljes kivehető lemezes fogpótlás fogatlan szájba készül. Rögzítettségét tekintve a felső állcsont anatómiai viszonyai, valamint a szájpadlás szívóhatása kedvező feltételeket teremt a fogsor helybentartására. Alsó fogsor esetén viszont a sokszor kedvezőtlen anatómiai viszonyok miatt stabil fogsor készítése nehézségekbe ütközhet. A teljes lemezes fogpótlás anyaga keményakrilát vagy rugalmas műanyag lehet.


3. KOMBINÁLT FOGPÓTLÁS­OK

A kivehető és rögzített fogpótlás­ok együttesét kombinált fogpótlás­nak nevezzük. A kivehető rész nem látható, speciális rögzítési technikával van ellátva.


4. IMPLANTÁCIÓS (MŰGYÖKÉR-BEÜLTETÉSES) FOGPÓTLÁS­OK

Elvesztett fogaink ma már implantáció által is pótolhatók, biztosítva ezzel a fogpótlás­ok megfelelő rögzítését, komfortérzetünk, életminőségünk javítását. Készülhetnek szóló koronák, rögzített hidak, és pillérként alkalmazva kivehető fogpótlás­ok elhorgonyzására, rögzítésére.

5. SZÁMÍTÓGÉPES TECHNIKÁVAL ÉS TECHNOLÓGIÁVAL KÉSZÜLŐ FOGPÓTLÁS­OK


A fogorvos által előkészített fogakra számítógéppel tervezett és megvalósított fogpótlás­i megoldások.

in-lay, on-lay: az előkészített területet számítógép segítségével beszkenneljük és a párhuzamba kapcsolt frézgép elkészíti a fogpótlás­t, amit az orvos rögzít a szájba (pl. Cerec).

korona- és hídvázak: pl. a Procera koronák váza a leplező porcelán színével megegyező cirkónium-oxid vagy aluminium-oxid. A fog(ak) lecsiszolása után a fogorvos lenyomatot vesz, amit a labor beszkennel és az így nyert információt Svédországba küldi. A kapott paraméterek alapján egy számítógép-vezérelt precíziós készülék elkészíti a fogpótlás vázát, amire Magyarországon a fogtechnikus elkészíti a porcelán leplezést. Az eljárás segítségével tökéletes esztétikai hatás és magas szintű precizitás érhető el.

implantológiai fúrósablonok készítése párhuzamban a hídvázak megvalósításával

Forrás: kiwadental.hu

Fogpótlás, fogfehérítés, foghúzás, fogtömés, gyökérkezelés, barázdazárás

Megkezdem blogomat, PéZsé vagyok. Előre bocsátom, hogy nem vagyok fogorvos, nem szeretnék senkit a fogászati rendelőmbe csábítani. Ettől függetlenül - mivel nekem is vannak fogaim - elég sokat nézelődtem körbe főleg fogpótlások, de egyéb fogászati kezelések ügyében is. (fogfehérítés, foghúzás, fogtömés, gyökérkezelés, barázdazárás stb...)

Megpróbálok sok információt összeszedni a témáról, és a blogban közzétenni, mert ez mindenkit érint. Várom fogorvosok és páciensek kommentjeit!


Remélem sokan hasznosnak fogják találni az oldalt!